مطالعه خواب (پلی سومنوگرافی )

در هنگام خواب، عضلات شما از جمله عضلات گلو و قفسه سینه که به تنفس شما کمک می کنند، شل می شوند،.  در صورت ابتلا به آپنه خواب، شل شدن عضلات گلو با تنگ شدن راه های هوایی ترکیب شده و سبب میگردد تنفس شما در طول خواب به صورت مکرر قطع شود. این امر موجب کاهش کیفیت خواب، نوسان فشار خون و ضربان قلب ، افت مکرر اکسیژن و بالا رفتن دی اکسید کربن در مدت زمان خواب شده و علایم وقفه تنفسی را ایجاد نماید. اضافه وزن و چاقی مهمترین علت “وقفه تنفسی انسدادی خواب” بوده و هر ده کیلوگرم اضافه وزن شخص، احتمال این بیماری را ۶ برابر افزایش میدهد.

تست آپنه خواب برای شما مناسب است، اگر این علایم را تجربه می کنید

  • احساس خفگی شبانه و شاکی شدن اطرافیان یا همسرتان از صدای خرو پف شما
  • احساس خستگی صبحگاهی پس از بیداری
  • سردرد یا خشکی دهان هنگام بیدار شدن  
  • خواب آلودگی در طول روزپس از استراحت شبانه
  • عدم تمرکز و خواب آلودگی در هنگام رانندگی وزمان  مطالعه  
  • بی حوصلگی ، عدم تمرکز، و کاهش انرژی در طول روز
  • عدم کنترل کامل بیماری های مزمن مانند دیابت و یا فشار خون با وجود پایبندی به دستورات درمانی
  • چاقی مفرط و یا افزایش وزن ناگهانی

تست آپنه خواب با دستگاه Somnotouch (آلمان) در منزل

با پیشرفتهای تکنولوژیک در بسیاری ازبیماران وقفه انسدادی خواب، مطالعه خواب می تواند در منزل انجام شود. در تست خواب به این روش، حسگرهای مختلفی  برای تشخیص مراحل خواب و الگوهای تنفسی استفاده می گردد. حسگرها شامل یک کاوشگر کوچک روی انگشت شما می باشد که سطح اکسیژن را اندازه گیری می کند. تکنسین ، حسگر دیگری را در بینی شما قرار می‌دهد و آن را در اطراف گوشتان محکم می‌کند. حسگرهای دیگری بر روی شکم و سینه شما قرار می‌گیرد تا ، بالا و پایین رفتن عضلات قفسه سینه را هنگام تنفس اندازه‌گیری نماید. امواج مغزی و قلبی نیز با الکترودهای مخصوصی ثبت  می شود. انجام این تست می تواند به معنای بررسی مناسبی از نحوه خواب معمول شما در منزل باشد.

پس از ضبط علایم توسط دستگاه، نتایج توسط متخصص بررسی گردیده و  زمانی برای مراجعه و ارایه نتایج  به شما و انجام اقدامات مورد نیاز تعیین می گردد.

همه اختلالات خواب با مشکلات تنفسی مشخص نمی شوند. اگر علائم شما ادامه یابد، ممکن است مبتلا به آپنه خواب نباشید و اختلالات حرکتی و عصبی بدون اثرگذاری بر مجاری تنفسی  چرخه خواب و بیداری بدن  را مختل  کرده باشد و موجب خواب آلودگی مفرط گردد. در این صورت، ممکن است نیازمند بررسی در کلینیک خواب ، تحت نظر تکنسین خواب باشید.